Jakie jest zużycie prądu przy wentylacji mechanicznej?
Każda osoba doceni w swoim mieszkaniu czy domu czyste, świeże powietrze, które jest dodatkowo oczyszczone z pyłu, smogu, kurzu i innych alergenów. To wszystko można mieć dzięki wentylacji mechanicznej, która, co jest istotne w okresie jesienno-zimowym, również podgrzewa powietrze. Jednak czy montaż tego typu instalacji nie wiąże się z wysokimi rachunkami za prąd?
Wentylacja mechaniczna a pobór energii elektrycznej
Montaż rekuperatora pozwala na zaoszczędzenie energii, która byłaby potrzebna do ogrzania budynku, dzięki wykorzystaniu powietrza. Za sprawą tego urządzenia można zmniejszyć swoje rachunki za ogrzewanie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę to, że wentylacja mechaniczna również zużywa prąd. Mimo tego nie potrzebuje go dużo. Szacuje się, że rekuperator nie zużywa w skali roku więcej energii niż lodówka.
Należy też dodać, że wentylacja mechaniczna działa efektywnie nawet na najniższych obrotach, pobierając minimalną ilość energii. Rekuperator pozwala na odzyskanie nawet 40% ciepłego powietrza. Ilość pobieranej energii zależy też od tego, w jaki sposób jest użytkowana instalacja. Dokładniej — na jakich obrotach jest włączona, a także przez ile godzin dziennie pracuje na poszczególnym trybie. Nierzadko sprzęt ma dołączoną informację o ilości pobieranego prądu.
Jaki rekuperator wybrać, aby oszczędzić zużycie energii?
Aby wentylacja mechaniczna faktycznie pozwala na zaoszczędzenie energii, warto zwrócić uwagę na jej wydajność odzyskiwania ciepła oraz ilość pobieranej energii elektrycznej. Dobre urządzenie to te, które łączy niskie zużycie energii z wysokim współczynnikiem generowanego ciepła. W razie wątpliwości dotyczących tego, jaki rekuperator wybrać, dobrze zapytać o zdanie specjalistę, który podpowie, jakie sprzęt sprawdzi się w danym miejscu najlepiej.