Audyty energetyczne
Audyt energetyczny to opracowanie, którego celem jest zgromadzenie niezbędnej wiedzy do oceny zużycia energii budynku, zespołu budynków, przedsiębiorstwa lub placówki handlowej. Audytom podlegają również procesy technologiczne i instalacje przemysłowe. Celem audytu energetycznego jest określenie struktury i ilości zużywanej energii i wskazanie możliwych rozwiązań pozwalających na uzyskanie oszczędności w gospodarowaniu energią w danym obiekcie. Audyt opisuje stan budynku aktualny i stan obiektu po przeprowadzeniu planowanej modernizacji oraz określa zasadność wykonania zabiegów termomodernizacyjnych. Audyt w precyzyjny sposób opisuje kilka sposobów modernizacji i dostarcza wszelkich możliwych informacji na ich temat, ułatwiając podjęcie decyzji o wyborze ostatecznego wariantu do realizacji. Ta wiedza niezbędna jest instytucjom oraz bankom do udzielania wsparcie finansowego na przeprowadzanie modernizacji obiektów.
Audyt energetyczny jest sporządzany zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 3 września 2015 roku w sprawie szczegółowego zakresu i form audytu energetycznego oraz części audytu remontowego, wzorów kart audytów, a także algorytmu oceny opłacalności przedsięwzięcia termo modernizacyjnego.
Audyt energetyczny jest opracowaniem niezbędnym przy ubieganiu się o kredy z premią termomodernizacyjną udzielaną przez BGK oraz pożyczki lub dotacje, coraz częściej pojawiające się w ofercie programów obsługiwanych przez Regionalne Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Urzędy Marszałkowskie.
Kredyt z premią – dla kogo?
O dofinansowanie projektu w ramach premii termomodernizacyjnej, mogą się ubiegać właściciele lub zarządcy:
- budynków mieszkalnych,
- budynków wielorodzinnych,
- budynków użyteczności publicznej będących własnością jednostek samorządu terytorialnego i służących do wykonywania przez nie zadań publicznych,
- lokalnych sieci ciepłowniczych,
- lokalnych źródeł ciepła.
Adresaci programu
Z premii mogą korzystać inwestorzy bez względu na status prawny z wyłączeniem jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, a więc np.:
- osoby prawne (m.in. spółdzielnie mieszkaniowe i spółki prawa handlowego),
- jednostki samorządu terytorialnego,
- wspólnoty mieszkaniowe,
- osoby fizyczne (w tym właściciele domów jednorodzinnych).
Finansowanie inwestycji termomodernizacyjnych
Bankiem kredytującym jest każdy bank, który zawarł umowę z Bank Gospodarstwa Krajowego BGK w sprawie udzielania kredytów i w sprawie przekazywania premii termomodernizacyjnej.
ESCO – Energy Saving Company to firma pomagająca inwestorom, którzy nie mogą samodzielnie podjąć się inwestycji modernizacyjnej. ESCO odzyskuje poniesione koszty i swój zysk, zatrzymując przez ustalony okres oszczędności uzyskane z obniżenia kosztu użytkowania energii.
Wspieranie inwestycji związanych z ochroną środowiska
Gdy przedsięwzięcia energooszczędne jednocześnie przyczyniają się do poprawy stanu środowiska, możliwe jest uzyskanie dotacji albo preferencyjnej pożyczki z Narodowego lub Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.